آب معدنی چیست؟

آب معدنی چیست؟ 1

شاید این سوال برای اکثر مردم سوال بدیهی باشد و همه در یک جواب بگویند آب معدنی همان آبی است که در بطری های بسته بندی شده از سوپرمارکت ها میتوان خرید. اما در حقیقت بسیاری از این بطری های بسته بندی شده آب، تنها آب آشامیدنی هستند که با عبور از فیلترهای متعدد خالص سازی شده اند.
طبق تعریف دفتر کل نظارت و ارزیابی فرآورده های غذا، آرایشی و بهداشتی، آب معدنی طبیعی (Natural Mineral Water) آبی است که از منابع طبیعی مانند چشمه و سفره های زیرزمینی به دست میاید و محتوی املاح معدنی خاص و عناصر کمیاب است. میزان نیترات و نیتریت آن کنترل شده باشد و از هیچگونه ماده ضدعفونی کننده ای مانند گاز ازن، کلر و .. در فرآیند تولید آن استفاده نشده باشد. علاوه بر این نوع دیگری از آب معدنی وجود دارد که گازدار است. این گاز که از نوع کربن دی اکسید است باید به طور طبیعی در سرچشمه آب وجود داشته باشد و به آن تزریق نشده باشد.
اما آب آشامیدنی(Drinking Water)، آبی است که از سفره های زیر زمینی خارج می شود و از مراحل تصفیه که ممکن است شامل کلرزنی مجدد، صافی شن، صافی کربن، میکروب زدایی با لامپ UV باشد، عبور میکند و در نهایت آبی خالص با ترکیباتی استاندارد از املاح معدنی به دست می آید.

به طور خلاصه، تفاوت بین آب معدنی و آب آشامیدنی را می توان در موارد زیر دانست:

۱منبع برداشت آب معدنی الزاما چشمه های طبیعی و یا چاه های حفاری شده در مناطقی مانند کوهستان ها است، اما در برداشت آب ها آشامیدنی چنین محدودیتی وجود ندارد.
۲ترکیب شیمیایی آب معدنی باید طبق استاداردها باشد و میزان ر عنصر در آن در محدوده مشخصی قرار داشته باشد، اما در آبهای آشامیدنی چنین شرایطی وجود ندارد.
۳در تولید آب های آشامیدنی برای تصفیه می توان از روش های گندزدایی مانند استفاده از کلر یا اشعه UV استفاده کرد، اما این روشها در تولید آب معدنی مجاز نیستند.

در نهایت، با تمامی تفاوت ها و شباهتهای گفته شده بین این دو نوع آب بسته بندی، اهمیت اصلی برخورداری از سلامت است تا مصرف کنندگان با خیالی آسوده یک جرعه آب خنک را بنوشند.